Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií

Stav odometra
Povinnosť každého servisu / Stav odometra


Zákonná povinnosť každého servisu posielať pri každej oprave stav odometru do databázy IRIS od 1.1.2019

Každý servis (a teda aj BCS) má od 1.1.2019 povinnosť zasielať údaje z odometru (t.j.tachometru) vozidla do systému IRIS. Toto musia plniť autoservisy, pneuservisy lakovne ale aj autobazáre a pod..

Právnické osoby a fyzické osoby – podnikatelia podnikajúci s autami majú od 20.mája 2018 povinnosť zasielať informácie o vozidlách do RPZV (tzv. „prispievatelia“).

Podrobné informácie ustanovuje § 48 ods. 3 citovaného zákona č. 106/2018 Z.z. Zaslaním informácií je zároveň splnená oznamovacia povinnosť, podľa ktorej osoby, ktoré zistia neoprávnenú manipuláciu so zobrazovanou hodnotou odometra alebo neoprávnenú manipuláciu s odometrom cestného motorového vozidla, sú povinné bezodkladne oznámiť Slovenskej obchodnej inšpekcii všetky im známe identifikačné údaje.

Prispievatelia sú zároveň oprávnení dostávať a tlačiť údaje z RPZV formou požadovaného výpisu. Výpis je v súčasnosti dostupný vo všetkých pracoviskách kontroly originality vozidiel. Niektoré z nich
disponujú mobilnou technikou schopnou skontrolovať odometer, vyhotoviť fotodokumentáciu a
vytlačiť výpis na dohodnutom mieste.

Ďalšie informácie nájdete na www.rpzv.sk