Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií

články

Prasknuté čelné sklo musí byť preplatené poisťovňami

/ /

Vaša 100% spokojnosť, za našu odvedenú prácu. A my, to myslíme vážne.

Konečne majú motoristi k dispozícii jasné rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktorým vydal vysvetľujúce stanovisko k škodám spôsobených na čelných sklách áut poškodených vymršteným kameňom.


Pár rokov sme si my motoristi nemohli byť istí, či PZP bude kryť škodu na čelnom skle spôsobenú kameňom a škoda bude uhradená. Bolo treba si pripoistiť škodu na čelné sklo auta. Poisťovne v minulosti argumentovali tým, že odskočenie kameňa alebo iného predmetu spod kolies motorového vozidla, nie je okolnosťou, ktorá má pôvod v prevádzke motorového vozidla škodcu. Rozhodnutia slovenských súdov v tejto otázke boli rôzne, keďže neexistoval jednotný právny výklad.


Dnes sa už nemusíte obávať, že by vám poisťovne nepreplatili škodu z PZP. Je to jednoznačne ich povinnosť.


Kameňom poškodené čelné sklo a vysvetľujúce stanovisko NS SR Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR je vydané v Zbierke stanovísk Najvyššieho súdu SR č. 10/2014. Vysvetľujúce 135. stanovisko zbierky pojednáva o škode spôsobenej vymršteným kameňom na čelnom skle auta.


Najvyšší súd vo svojom stanovisku poukazuje na to, že motorové vozidlo je v prevádzke nielen vtedy, keď sa pohybuje, ale aj vtedy, keď je motor len v chode. To znamená, že prevádzkou vozidla sa rozumie aj príprava na jazdu, aj určité výkony po skončení jazdy a údržba. Najvyšší súd teda došiel k rovnakému záveru, ako NBS v roku 2013. Zo stanoviska NS SR citujeme:
„Nie sú pochybnosti o tom, že samotný pohyb (valivý pohyb kolies) a rýchlosť dopravného prostriedku sú osobitnou a špecifickou vlastnosťou jeho prevádzky. Ak v súvislosti s valivým pohybom kolies dôjde k vymršteniu kameňa, ktorý spôsobí škodu na čelnom skle iného auta, k takejto škode dochádza v súvislosti s prevádzkou motorového vozidla, t. j. s jeho činnosťou a pohybom. Prejavom prevádzky motorového vozidla je v tomto prípade otáčavý pohyb jeho kolies. Aj keď kameň nie je súčasťou motorového vozidla, bez pôsobenia otáčavého pohybu kolies idúceho motorového vozidla by kameň zostal na svojom mieste na ceste a k jeho vymršteniu a vzniku škody by nedošlo. Prevádzka motorového vozidla je teda príčinou vymrštenia kameňa, ktorý nárazom do čelného skla iného motorového vozidla spôsobí škodu.“


Poškodené čelné sklo netreba priplácať z vlastného vrecka!

Na záver si zosumarizujeme fakty – či vám vymrštený kameň počas prevádzky vozidla (a to nielen počas jazdy) poškodí čelné sklo, bočné alebo zadné, či spredu, zozadu, alebo zboku, poisťovňa môže urobiť len jedinú korektnú vec – a to uhradiť vám spôsobenú škodu.