Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií

články

Kvapaliny

/ /

Vaša 100% spokojnosť, za našu odvedenú prácu. A my, to myslíme vážne.

Väčšina motoristov má isté povedomie o tom, že v predpísaných intervaloch treba meniť prevádzkové kvapaliny. To, že trebameniť motorový olej je úplne bez debaty. To vie úplne každý majiteľ vozidla. Polemika môže nastať jedine pri intervale. Najmä v dnešnej dobe, keď mnohé automobilky predĺžili interval až na 30 000 km. Odborníci napriek tomu stále radia tento interval skrátiť na polovicu.

„Pravidelná výmena motorového oleja je samozrejmosťou, tým to však rozhodne nekončí. Netreba zabúdať, že olej je aj inde. V diferenciáloch, prevodovke a prípadne aj v redukčnej prevodovke. A ten starne tiež a musí sa meniť, aj keď v dlhších intervaloch."

Druhou kvapalinou, o ktorej výmene sú ľudia ako tak oboznámený je brzdová kvapalina. Prečo ju treba meniť? S vekom sa totiž znižuje jej bod varu. Pri jej prehriatí napríklad pri opakovanom prudkom brzdení výrazne klesá brzdný účinok systému. Jej výmenu samotní výrobcovia odporúčajú každé 2-3 roky.


Čo však ďalšie kvapaliny? Viete napríklad ako často treba meniť olej v prevodovke?

Kedy vymeniť olej v prevodovke?

Viaceré automobilky už nepredpisujú interval výmenyoleja v prevodovke s tým, že náplň je na celú životnosť auta. Treba si však uvedomiť, že plánovaná životnosť áut sa za posledných 30 rokov výrazne skrátila. Ak teda chcete udržať svoje auto v dobrej kondícii aj po skončení záruky, oplatí sa sem tam venovať trochu pozornosti aj prevodovke. Zanedbaná výmena oleja v prevodovke sa vám totiž neskôr na aute môže riadne predražiť.

Olej by sa mal meniť v manuálnej prevodovke, rovnako ako aj v automatickej.

V manuálnej znižuje trenie a teplotu, zamedzuje opotrebeniu koliesok a ložísk. Po čase však stráca viskozitu, prevodovka bude hlučnejšia, ťažšie bude radiť až sa môže stať, že prestane fungovať.

V automate je pre zmenu hydraulický olej - ak stratí pôvodné vlastnosti, hydraulika netvorí dobrý tlak a prevodovka nebude radiť tak ako má.


Kedy teda dať prevodovke nový olej?

Odborníci tvrdia, že je dobré meniť olej v prevodovke približne každých 60-70 tisíc km. A to aj v automatickej aj v manuálnej prevodovke.

Záleží aj od toho kde a ako jazdíte. Ak jazdíte málo, je dobré olej v prevodovke vymeniť aspoň každých 5 rokov. Olej totiž starne a jeho vlastnosti s vekom degradujú. Pri výmene dbáme na dodržaniešpecifikácie oleja predpísaného výrobcom. Neoplatí sa experimentovať. Rovnako dôležité je správne množstvo olejovej náplne. Náročnosť výmeny oleja v prevodovke záleží od typu prevodovky.

„Väčšina majiteľov motorových vozidiel sa spolieha na tvrdenie výrobcov, že v prevodovke majú doživotný olej. Aj napriek tomu je lepšie ho raz za čas vymeniť.

Nejde pri tom ani o kvalitu samotného oleja, skôr o to, že prevodovka je mechanické zariadenie, plné rôznych ložísk a ozubených koliesok. A z nich sa postupne uvoľňujú jemné kovové piliny. Tie sa síce prichytávajú na magnetickej výpustnej skrutke, no ako sa olej zahrieva, uvoľňujú sa, ďalej v systéme cirkulujú a urýchľujú jeho opotrebenie. Keď ho však raz za čas vypustíte, všetky nečistoty sa dostanú von.“