Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií

články

Klimatizácia

/ /

Vaša 100% spokojnosť, za našu odvedenú prácu. A my, to myslíme vážne.

Počas používania klimatizácie dochádza postupne k jej zanášaniu nečistotami. Tým, že sa vo výparníku destiluje tekutina, vytvára sa vhodné prostredie pre plesne, mikroskopické huby, baktérie a vírusy. Môžete si tak privodiť silnú alergickú reakciu, zápal dutín, či angínu. Mnoho motoristov zájde do servisu na údržbu klimatizácie, až keď pocítia pri pustení klímy zápach alebo nefunguje vôbec, čo je vo väčšine prípadov neúmyselne zanedbaná údržba vozidla.
Možné poruchy klimatizácie v aute:
  • prestáva chladiť - ide pravdepodobne o nedostatok chladiva. Unikajúce chladivo je možné odhaliť pomocou UV lampy, pretože do chladiva sa pridáva kontrastná látka
  • po zapnutí zapácha - je to spôsobené práve nadmerným usadzovaním vlhkosti vo výparníku, ktorý nemá pri častom používaní možnosť vyschnúť. Zápach môže spôsobovať aj príliš zanesený peľový filter.
  • vôbec nefunguje a vydáva nezvyčajné zvuky - môže ísť o poškodený kompresor. V ňom koluje olej, ktorý sa postupne opotrebúva. Ak nie je klíma používaná pravidelne, olej sa usadzuje a po prvom spustení klímy môže dôjsť práve k poškodeniu kompresora. A to je potom finančne náročná oprava (stovky EUR).


Ako prebieha kontrola a servis klimatizácie ?

Celý proces kontroly a servisu klimatizácie trvá približne hodinu ( servis klímy + dezinfekciu + recyklácia a doplnenie média ) .Priplatíte si za peľový filter a prípadne iné potrebné náhradné diely.

Klimatizácia vozidla sa napojí na špeciálny prístroj, ktorý prekontroluje tesnosť systému, vytiahne a prefiltruje chladivo a doplní ho do optimálnej hladiny. Prístroj prečistí a doplní aj olej v kompresore.

V ďalšej fáze sa celý klimatizačný systém dezinfikuje. Najistejšou dezinfekciou je použitie tzv. sanitizéra. Sanitizér dezinfikuje buď na báze ozónu alebo ultrazvuku oba spôsoby ničia plesne, baktérie a vírusy.


Voňaný vzduch v aute je síce fajn, ale neznamená to, že je klíma vydezinfikovaná

Veľmi dôležité je vymeniť aj peľový filter, ktorý by sa podľa odporúčania výrobcov mal meniť každých 15 tisíc kilometrov (alebo každý rok). Je však dobré meniť ho pri každom servise klímy, pretože práve vo filtri sa zachytáva najviac nečistôt.


Neprečistená klíma môže do interiéru auta vypúšťať až 7-násobne viac baktérií ako sa bežne vo vzduchu nachádzaAko správne používať klimatizáciu ?

Ak chceme aby nám klimatizácia vydržala slúžiť čo najdlhšie bez poruchy a bez negatívneho vplyvu na zdravie odporúčame:

  • pred spustením klímy v teplých mesiacoch najskôr poriadne vyvetrať pomocou otvorených okien/dverí, kým ponakladáte deti a batožinu. Šetríte tak klímu aj palivo.
  • teplotu znižujte/zvyšujte postupne, aby organizmus neutrpel šok. Optimálna teplota je medzi 19 - 22°C. Teplotný rozdiel vo vnútri a mimo auta by nemal (v lete) byť väčší ako 5°C.
  • skôr ako zastavíte auto a ukončíte cestu klimatizáciu vypnite, aby sa nazbieraná vlhkosť mohla dostať von z klimatizačného systému.